piątek, 20 września 2013

ZMYSŁOWE PIĄTKI Słuch

W czwartym tygodniu po zapłodnieniu pojawiają się pęcherzyki słuchowe, od tej chwili zaczyna rozwijać się słuch
Struktury nerwowe odpowiedzialne za słyszenie w ostatnim trymestrze ciąży funkcjonują już całkiem nieźle, jednak dojrzewanie tego zmysłu jest procesem długotrwałym który odbywa się już po narodzeniu.Jak każdy zmysł tak i słuch kształtuje się przez doświadczanie- dlatego tak ważne jest żeby dostarczać dzieciom szeroki wachlarz słuchowych doznań.

Jak słyszymy?
Fala dźwiękowa zebrana przez małżowinę uszną kanałem słuchowym kierowana jest wprost na bębenek. Błona bębenkowa wzmacnia i przemienia falę dźwiękową w wibracje. Wibracje wzmocnione poprzez kosteczki słuchowe zostaje przekazane poprzez okienko owalne do ucha wewnętrznego- ślimaka.
Ślimak to zwinięta długa rurka wyłożona rzęstkami słuchowymi- one identyfikują i zbierają dźwięk zamieniając go jednocześnie na impuls nerwowy przekazują do mózgu.

Więcej o budowie ucha TU

Większość informacji przetwarzana jest w pniu mózgu oraz we wzgórzu zupełnie nieświadomie tu składa się informacje dotyczące głośności, wysokości i źródła dźwięku, następnie przekazywane są one do kory gdzie następuje świadoma interpretacja.Słówko na temat higieny uszu. Większość zapewne wie, że do przewodu słuchowego NIE WKŁADAMY patyczków. Nie tylko dlatego, że możemy błonę bębenkową przebić. Także dlatego że próbując wyciągnąć woskowinę w ten sposób tak naprawdę ją wpychamy dalej i ubijamy. Tworzy się czop przez który gorzej będziemy słyszeć.
.
foto
Aspekty słyszenia (wybrane):

Wrażliwość na zakresy częstotliwości
Lokalizacja źródła dźwięku
Próg słyszalności Maluchy do około 6 miesiąca mają tzw niedosłuch fizjologiczny, dzieci pozostają mniej wrażliwe na bodzće słuchowe az do wieku przedszkolnego kiedy to wskaźnik ten zaczyna rosnąć by w okresie dojrzewania przewyższyć wrażliwością osoby dorosłe.
Rozdzielczość czasowa zdolność wykrywania różnic w czasie między dźwiękami wynosi 0,05s
Słyszenie w hałasie. Zdolność szybkiego wyodrębnienia komunikatu z tła dźwiękowego- ta funkcja dojrzewa w pełni dopiero w okolicach 10 urodzin. W dzisiejszym świecie dzieci otoczone są przez dźwięki, radio, grające zabawki, telewizja, ruch na ulicy, trudno jest wyodrębinć z tej kakofonii, delikatne niuanse naszej mowy.  
  
Słuch jako zmysł jest istotny z wielu względów, naistotniejszym wydaje mi się jednak rozwój mowy. Jeśli obserwujemy u dziecka trudności z opanowaniem mowy powinniśmy w pierwszej kolejności wykonac badanie słuchu.


Nasza propozycja na Zmysowy Piątek:

Źródło


Na potrzeby cyklu Zmysłowych Piątków dostaliśmy do przetestowania grę dźwiękową BIM- BOM.


Moim dzieciom się podobała, Tygrysiasty, jest słuchowcem, uwielbia wszelkiego typu słuchowe zgadywanki.
Myślę, że zabawka spodoba się już dwulatkowi, a dziecku które wyjątkowo interesuje się dźwiękami powinno spodobać się wcześniej.
Dużo w niej dźwięków obcych dla dzieci- sprawia to, że jest jeszcze bardziej interesująca.

Płyta z gry sptawdziła się świetnie w samochodzie, dzieciaki słuchają jaki będzie odgłos i zgadują, można we względnej ciszy prowadzić- zbawienna w korku. Po pewnym czasie zaczęli zgadywać jaki będzie następny dźwięk, ostatnio jeździmy na krótkich dystansach, zobaczymy jas spiszę się w drodzę do babci ;)
W kartonowym pudełku znajduja się 4 plansze obrazkowe, płyta CD, żetony z symbolami hałasujących przedmiotów. Można grać na wiele sposobów np:

I. Szukamy przedmiotu wydającego dźwięk
II. Memory- żetony obracamy obrazkami w dół- puszczamy płytę i każdy po kolei próbuje odnaleźć właściwy żeton.
III.Sukanie żetonu kto pierwszy ten lepszy- duuużo śmiechu było
IV. Dopasowywanie bez słuchania- w tym zwłaszcza lubuje się Szaracz

Gra ma dla mnie duży plus za pokazanie dźwięków nowych dla dziecka: waltorni, młota pneumatycznego, gołębi czy organów...  Podobają mi się ilustracje, choć z reguły jestem zwolenniczką realnych obrazków w zabawkach dla dzieci.
  
Duży plus za możliwość gry w pojedynk w. dla mnie jest to mało istotny aspekt , ale docenią go z pewnością rodzice jedynaków :)

Grę można kupić TU

Dodam od siebie że na rynku mamy troszkę podobnych wydawnictw ale ta Granny jest wyjątkowo trafiona, z powodu różnorodności dźwięków, i nie standardowego wykonania. Te z którymi spotkałam się wcześniej były zrobione na zasadzie bingo. Tu mamy złożony obrazek na którym trzeba dodatkowo wyodrębnić element z tła.

Zobaczcie co słychać na innych blogach biorących udział w projekcie:


Biesy Dwa
Dzika Jabłoń

Wszystkie odcienie macierzyństwa


Zabawy i zabawki

Karolowa Mama

Kreatywnik


Strong Mamong
Super Klasa
tulmnie.pl

Grzechutkowa ciężka praca

Moje Dzieci Kreatywnie


No i my, zabawa stara, ale w dalszym ciągu się bawimy w taki sposób :)
Projekt: Człowiek12 komentarzy :

 1. Cały zmysłowy cykl Granny jest świetny. Co prawda dźwiękowej nie mamy,po Waszym wpisie pewnie się skusimy, ale za to tęcza i nos w nos w użyciu.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gra jest świetna! Dużo lepsza/ ciekawsza dźwiękowo niż "zgadnij co to" czy inne loteryjki dźwiękowe z którymi miałam do czynienia.
   Nos w nos też dostaliśmy do testowania, jeszcze nie otwierałam, ale jestem przekonana po Bimbomie że to będzie hit prawdziwy, zwqłaszcza jak napisałaś że Twoje smyki lubią :)

   Usuń
 2. Znowu kawał wiedzy podany tak przyjaźnie. Fajny trop z grą edukacyjną - spróbujemy, bo mało do tej pory korzystałyśmy z gier. pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie to kawałeczek wiedzy, wycinek, promil, myślę czasem czy nie za dużo bo to wszak blog o zabawie i zabawkach miał być :)

   Wasz ruszt grający WYMIATA!!!

   Usuń
 3. Dla mnie jesteście jak książka czy poradnik :) Super!! I dzięki za tak fajnie przekazaną wiedze i informacje!

  OdpowiedzUsuń
 4. Polecam jeszcze tą grę:
  http://www.eduksiegarnia.pl/cwiczenia-zabawy-dzwiekiem-p-313.html
  Uwielbiam ją a moje dziecię jeszcze bardziej!

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki, dodam do zbioru na facebooku :)
  I pewnie spróbujemy

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak zwykle - świetny post:) i fajna gra - przyznam, że naweet o takiej nie słyszałam - z gier dźwiękowych jak dotąd korzystałam tylko w wersji komputerowej - a wolę tego unikać;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę się dokładniej przyjrzeć tej serii. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeśli chodzi o kostki dźwiękowe to np. tutaj są dostępne http://www.idedoszkoly.pl/dzwiekowe_kostki_farma/3739&id_kat=28/
  Ja swoją kupiłam kilka lat temu w Kauflandzie za śmieszne pieniądze, bodajże 5 zł zł....Jeszcze dzieci nie miałam a wzięłam ;)
  I jeszcze pytanko : czy trzeba wysłać Ci zdjęcia na maila żeby w twoim spisie mieć fotkę?

  OdpowiedzUsuń