piątek, 13 września 2013

ZMYSŁOWE PIĄTKI. Ciało w ruch!

Propriocepcja czyli inaczej czucie głębokie bądź kinestezja to trzeci z bazowych układów sensorycznych.

Zaczyna się rozwijac w trakcie I trymestru ciąży i jest dość dobrze ukształtowany w chwili narodzin. Rozwojowi propriocepcji służy wodne środowisko w którym przebywa płód, obciskający worek owodniowy w końcowych miesiącach ciąży oraz poród siłami natury. W trakcie przeciskania się malucha przez kanał rodny wywierane są olbrzymie naciski na całe ciało dziecka. Często dzieci urodzone drogą cesarskiego cięcia są bardziej ruchliwe, może to być efektem braku tej wczesnej stymulacji. (oczywiście jak wszystko w rozwoju dzieci, nie jest to regułą, a tylko pewną prawidłowością)


Wałkowanie piłką fasolką.
Receptory tego zmysłu znajdują się w takankach (mięśniach i stawach) o tym pisałam juz w poprzedni piątek. Odbierają wrażenia płynące z ruchu i ucisku a także wibracji. Ściśle współpracują ze zmysłem równowagi.

Propriocepcja to:
 • świadomość swojego ciała, 
 • orientacja w schemacie ciała
 • kontrola ruchu i planowanie tego ruchu (koordynacja)
 • dostosowanie siły do sytuacji (np kontrola siły nacisku długopisu podczas pisania)
 • stabilizację ciała w wybranej pozycji (np kiedy siedzimy i piszemy w zeszycie)
 • napięcie mięśniowe i sposób w jaki jest wykorzystywane
 • poczucie bezpieczeństwa,  umiejscowienie ciała w przestrzeni

Jak pewnie większość się orientuje możemy być bardziej i mniej wrażliwi na bodźce. Jeśli mówimy zaś o neprawidłowściach w odbiorze zmysowym mówimy o nadwrażliwośći i podwrażliwości. Układ proprioceptywny nigdy nie będzie nadwrażliwy. Jego podwrażliwość często objawia się u dziecka wzmożoną potrzebą ruchu.

Zabawy wspierające rozwój tego zmysłu to wszystkie zabawy ruchowe w szczególności zaś te wykorzystujące opór i obciążenie.

Korzystne więc będą zajęcia na basenie, siłowanki, przepychanki, zgniatanki, skakanie zwykłe lub po trampolinie czy dmuchanym materacu (naturalne obciążenie stawów poprzez siłę ciążenia) zawijanie w kołderkę lub masaże dużą piłką.

Moja propozycja na Zmysłowy Piątek:

Przegląd zabawek :)

Cylindry naciskowe- pomoc Montessori. Zabawa polega na odnalezieniu pary takich samych. Na spodzie pary oznaczone są kolorami tak, że dziecko mogło samo określić czy dobrze wykonało zadanie 

fot. 1

 Alternatywna propozycja:


fot. 2

Puszki baryczne- także pomoc Montessori. Praca z tym przedmiotem polega na odnalezieniu par puszek o takim samym ciężarze. Kontrola błędu jak w cylindrach. Wykonałam alternatywe w domu, pokaże niedługo na blogu :)
 
fot. 3Kule są alternatywną propozycją puszek barycznych.

fot. 4
Worek (wykonany z elastycznego materiału) w którym dziecko może się rozpychać i przepychać.

fot. 5

Gąbki naciskowe, niestety nie udało mi się znaleźć lepszego zdjęcia, ale pokaże je wkrótce w osobnym poście. To takie nacikowe memory wykonane z pianki o różnej twardości w wersji maksi :)

fot. 6

I mój prywatny hit- maglownica. Dziecko przeciska się przez wałki, nacisk wałków jest regulowany sprężyną. Maglowanie jest bardzo przyjemne, to jeden z moich ulubionych sprzętów w pracy :)
fot. 7
 I juz ostatnia z moich propozycji. Jak co tydzień proponuje książkę do poczytania. Tym razem jest to atlas ćwiczeń gimnastycznych. W atlasie pokazane są ćwiczenia wraz z  "fabułą" Dzieci udają startujące rakiety, budują domy czy są rosnącymi kwiatkami. Myślę, że to świetna propozycja dla nauczycieli zerówek i klas I-III.
U mnie w domu świetnie się ta książka spisuje, zwłaszcza podczas długich zimowych wieczorów oraz chorób wszelakich Szarańczy.Zobaczcie jakie mają propozycje inne blogujące mamy na dzisiejszy Zmysłowy Piątek :)Przypominam też o konkursie na fanpage tulmnie.pl o TU  :) 

Emilowo Warstwowo


Źródła zdjęć:
Fot. 1, 2, 3, 5, 6. Educarium
Fot. 4, 7. Empis


18 komentarzy :

 1. Człowiek to jest naprawdę skomplikowane "urządzenie". :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. CO racja to racja. A im głębiej wchodzi się w funkcjonowanie ciała ludźkiego tym okazuje się on bardziej precyzyjną "maszyną" Gdzie wszystko co dzieje się w naturze ma swoje wytłumaczenie. Dla mnie jest to szalenie fascynujące zjawisko.

   Usuń
 2. Powiem szczerze, że zmysł propriocepcji to dla mnie póki co najbardziej tajemniczy zmysł, na szczęście jakoś sobie i z nim poradziliśmy, choć żałowałam, ze nie mam zdjęcia z terapii SI dzieciaków, kiedy z kamizelką z obciążeniem spacerują, czy też leżą pod ciężkim materacykiem wypełnionym gorczycą...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście szkoda wielka, że tych zdjęć nie ma, to byłoby śiwtne urozmaicenie
   Zdradzę, że na jednym z blogów będzie kołderka hand made- piekna :)

   Usuń
 3. Sama bym się z chęcią pomaglowała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Och, wspaniała ta maglownica! Rzeczowy opis i rekomendowana lektura - dzięki za konkrety! Bardzo inspirujące zabawki montessoriańskie, jestem ciekawa Twojego wpisu o własnoręcznie wykonanej pomocy, bo ja jak na razie nie opracowałam patentu na DIY tych drogich w większości pomocy dydaktycznych :) pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zrobiłam i puszki, i cylindry. Musze tylko pojechać do pracy i wrzuce zdjęcia :)

   Usuń
 5. Bardzo fajny opis zmysłu, i jak zwykle wiele ciekawych pomysłów, widać na nich super jak każda z nas inaczej podchodzi do tematu:-) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I mnie się bardzo dzisiejsza różnorodność propozycji podoba

   Usuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytam tego Twojego bloga i w myślach poganiam Andrzejka, żeby rósł szybciej, bo tyle fajnych zabaw czeka;p

  OdpowiedzUsuń
 8. Przypomina mi się moja praca, jakiś czas temu. Teraz czekam aż M. podrośnie, to sie przyłączymy:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzięki za szczegółowe informacje. Ta maglownica wygląda kusząco, sama bym się przez nią przecisnęła. Ciekawe te zabawki montessoriańskie. Chętnie podpatrzę Twoje "przepisy" na własnoręczne wykonanie :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Maglownica super:) Sama mam ochotę wejść w to narzędzie tortur, ale dla matki karmiącej to chyba nie najlepszy pomysł:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem tego samego zdania jeśli o spotkanie chodzi ;). Pozdrawiam i dobrej nocy życzę

  OdpowiedzUsuń
 12. A ja niestety mam aż 4 dniowy ogon:) - ale już nadrobiłam moje spojrzenie na rozwój tego zmysłu trudnego do wymówienia;) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń