piątek, 30 sierpnia 2013

ZMYSŁOWE PIĄTKI- RÓWNOWAGA

Mam nadzieję, że to będą tygodnie wspaniałej zabawy.

Na pierwszy ogień równowaga.

Dlaczego?
Jest to jeden z najwcześniej rozwijających się zmysłów u dziecka.
Nazywany bazowym systemem zmysłowym.

źródło

Narządem odpowiedzialnym za równowagę jest błędnik zwany też przez niektórych układem przedsionkowym, który znajduję się w jamie przedsionka w czaszce. W tej samej w której znajduje się narząd słuchu- ucho wewnętrzne.

Czytaj dalej>>


Błędnik błoniasty wykrywa położenie w przestrzeni i ruch naszej głowy. Składa się z dwóch części- kanałów półkolistych i otolitów (plamek usznych).

Kanały, sztuk trzy, wypełnione są płynem- wykrywaja ruch obrotowy. Każdy z kanałów położony jest prostopadle do pozostałych, w ten sposób cały układ wykrywa ruch obrotowy w każdej płszczyźnie.

Plamka woreczka- wykrywa ruch liniowy, plamka łagiewki natomiast wykrywa zmianę pozycji głowy względem siły ciężkości- wychylenie głowy od osi ciała (przechylanie głowy, zmiana pozycji ciała).

Komórki właskowate którymi wyłożone są narządy równowagi tworzą pierwszą stację nadawczą dla impulsu nerwowego. Impuls przemieszczając się nerwem przedsionkowym dotrze do pnia mózgu (gdzie integruje się bodźce ruchowe i czuciowe) skąd informacja o bodźcach zostanie przesłana do wielu obszarów odpowiedzialnych m.in za widzenie, ruch naszych kończyn, do móżdżka... (w naszym logo twór z kulkowej pianki)
Żeby jednak troszkę namieszać część impulsów nerwowych ominie pień mózgu i uda sie bezpośrednio do móżdżka, to taka droga "na wszelki wypadek" świadczy o tym jak ważne są informacje ze zmysłu równowagi w procesach sterowanych przez móżdzek (koordynacja ruchowa, napięcie mięśniowe, płynność i precyzja ruchów, uczenie się umiejętności ruchowych takich jak np: jazda na rowerze...)

Postrzeganie ruchu dzieje się poniżej naszej świadomości z wyjątkiem nielicznych sytuacji np: kiedy tańczymy.

Zarówno narząd równowagi jak i słuchu zaczyna sie tworzyć bardzo wcześnie. Już człowiek mierzący zaledwie 1cm zaczyna "wytwarzać" struktury ucha wewnętrznego. U 5 tygodniowego zarodka można zaobserwować trzy uwypuklenia które w przyszłości stworzą kanały półkoliste. To niezbity dowód na to, że zmysł równowagi jest jednym z ważniejszych zmysłów.

Cały układ funkcjonuje w bardzo dojrzały sposób już w piatym miesiącu ciąży.  Dzięki wykształconemu zmysłowi równowagi noworodek w odpowiedni sposób reaguje na bodźce związane z ruchem. Układ przedsionkowy leży u podłoża większości odruchów niemowlecych. Nawet u wcześniaków można zaobserwować szereg odruchów błędnikowych.

Dzięki temu, że układ przedsionkowy zaczyna dojrzewać jako pierwszy dziecko (płód) może odruchowo reagować na zmiany pozycji mamy. Uspokaja się podczas kołysania, a kiedy mama nagle zmieni pozycję kopie czyli reaguje odruchem moro.  Dzięki dobrze rozwiniętemu aparatowi równowagi rozpoznaje gdzie jest góra, a gdzie dół i przed porodem odpowiednio się ustawia.

Jak wie każdy zachowanie równowagi jest bardzo trudnym zadaniem. Wystarczy popatrzyć z jakim trudem utrzymują ją roczne dzieci, lub jeśli rocznych dzieci nie widzieliśmy możemy przeprowadzić eksperyment wlweając w ochotnika znaczne ilości napojów wyskokowych.

Zachowanie równowagi zależy nie tylko od aparatu przedsionkowego, również m.in. od zdolności motorycznych, napięcia mięśniowego oraz zdolności wzrokowych. Dlatego noworodki których inne struktury mózgowe nie są tak dojrzałe są tak nieporadne i mało mobilne.
Trudniej jest stać na jednej nodze kiedy ma się zamknięte oczy, prawda? A noworodek czy niemowlak nie posiada zdolności widzenia głębi uczą się jej dopiero poprzez obserwację otaczającego je świata- kiedyś o tym pisałam :)

Zagrożenia dla rozwijającego się zmysłu
Ponieważ większa część rozwoju zmysłu roównowagi przebiega podczas życia płodowego, jest on w tym okresie niezykle wrażliwy na uszkodzenia. Jednym z zagrożeń są leki. Udowodniono, że leki z grupy aminoglikozyd (streptomycyna, neomycyna, gentamycyna, tobramycyna...) uszkadzaja rzęstki w uchu wewnętrzynym zarówno w części słuchowej jak i przedsionkowej. Szcególnie toksyczne działanie obserwuje się w okolicy 10-15 tygodnia ciąży. Tylko bez paniki- nie jest to nowinka medyczna i lekarze też o tym wiedzą. Czasem zastosowanie antybiotyków z tej grupy jest konieczne.
 
Układ przedsionkowy kształtuje się ostatecznie nie wcześniej niż w 7 roku życia, aby to nastąpiło dziecko musi dobrze poznać otaczający je świat,  a więc EKSPERYMENTOWAĆ Z RUCHEM! Rolą rodzica jest mu w tych eksperymentach nie przeszkadzać.

Możemy mówić o równowadze statycznej i dynamicznej. Jak myślicie czym różnią się od siebie? Co bardziej wykorzystujemy stojąc, a co chodząc?

Dość teorii zapraszamy na praktyki :)

Koniecznie zobaczcie jakie zabawy proponuje nasza Zmysłowa Ekipa  :D

Kolejność blogów przypadkowa.
Po kliknięciu w obrazek, zobaczycie szczegóły zabawy.Biesy dwa

Zabawy i zabawki za trzy groszę

Kreatywnik

 
Moje Dzieci Kreatywnie
Dzika Jabłoń

Wszystkie odcienie macierzyństwa
Karolowa mama
LogoRytm
Bo My Mamy
Grzechutkowa ciężka praca
Mamy do pogadania 
Tak sobie sz(ż)yje 

 Wczesna Edukacja Zosi.
Poradnik położnej.
Z dziećmi, dla dzieci, o dzieciach. 
Mój Domowy Świat.
Strong Mamong 
Bamba RI Bambam
oraz facebookowe fanpage:

Super Klasa

tulmnie
 No i my- twórcy zamieszania :)

Projekt: Człowiek

A za tydzień... 

Dotkniemy istoty dotyku

Juz dziś zapraszamy :)

12 komentarzy :

 1. Równowaga to podstawa - to chyba hasło z jakieś reklamy - ale coś w tm jest:)
  JAk zwykle świetny projekt i świetne pomysły do naśladowania:) Też chcemy się tak bawić;)) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Najważniejsze jednak jest to by równowagę ćwiczyć podczas codziennych rutynowych czynności, o czym też wspomniała Mordoklejka:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dokładnie- i nasz zrównoważony post, mówi o banalnych sposobach na naukę tej trudnej czynności:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już dodaje- jak na razie sam link :)

   Usuń
  2. :) - a ja u siebie z boczku bloga zrobiłam listę blogów, które biorą udział w zabawie- ale coś mam wrażenie, że kogoś pominęłam - brałam linki z posta informującego o zabawie, ale tu chyba tego więcej- więc jak kogoś pominęłam , a chciałby widnieć - to mówcie śmiało:) - bo teraz nie mam zbytnio czasu na dokładne porównanie- wiadomo- przede wszystkim jestem mamą:)

   Osobiście uważam, że bardzo fajnie wygląda taka lista - jednego dnia na wszystkich blogach - podobnie...można przy okazji pokazać, że blogi powinny się łączyć, a nie dzielić:)

   Usuń
  3. Fakt nie wszystkich tam dodałam, zwłaszcza tych którzy na koniec się zgłaszali. Nałożyło się to na chorobę J.
   Jeszcze wczopraj zastanawiałam się jak ewentualnie będe nadawała ze szpitala, bo ostatnio jak tam byliśmy z internetem było kiepściutko.

   Usuń
  4. Zabawa zabawą, ale zdrówko najważniejsze:) Sama przerabiałam jak to jest - zacząć coś robić, a potem okazuje się, że siła wyższa krzyżuje nam plany - ja na pewno nie będę się dąsać, że nie widać jeszcze u Ciebie co tam natworzyłam:) Szybkiego powrotu do zdrowia:)

   Usuń
 4. Świetna zabawa i super pomysł. U Was jak zwykle fajnie się dzieje ;)
  Lecę zobaczyć na pozostałe stronki z RÓWNOWAGĄ :)

  OdpowiedzUsuń
 5. fajnie widzieć, że tyle uczestników zabawy bierze w niej udział. życzę zdrowia dla J!

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam nadzieję, ze nic poważnego... Zdrówka życzę z całego serducha :)*

  OdpowiedzUsuń
 7. Tylko trzydniówka, zostało jeszcze poczekać aż wyjdą górne jedynki, a później cała reszta. Mam nadzieję że już mniej boleśnie i dla niego i dla otoczenia :)

  OdpowiedzUsuń