sobota, 29 marca 2014

O płaskostopiu i innych numerach. Ćwiczeń cześć druga

Wczoraj pisałam o tym jak ćwiczymy stopę ze skarpetkami, a dziś odsłona druga ćwiczeń korekcyjnych.Ćwicząc codziennie trzeba stale wymyślać nowe zadania, wiadomo dzieciom się szybko nudzi, marudzą nie chcą ćwiczyć...

W roli głównej super profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny czyli... ręcznik z aplikacją. Nasz wyprodukowało BabyOno, chłonny, mięciutki, bawełniany o pięknym (nie agresywnym) żółciutkim kolorku. Ma wymiary 70x140 i oprócz oczywistej funkcji kąpielowej wiele innych.


1. Marszczenie ręcznika. Tygrys siedzi i próbuje zrolować ręcznik pracując samymi paluszkami u stóp.


2. Marynarze (nie wiem czemu tak nazwali tą zabawę) Łapiemy ręcznik palcami stopy i podnosimy nogę możliwie wysoko. My sprawdzamy kto więcej razy podniesie i opuści nogę tak aby ręcznik nie wypadł


3. Układamy ścieżkę z szalików i chust przykrywamy ją ręcznikiem. Zadaniem dzieci jest idąc z zamkniętymi oczami i stawiając stopy na zewnętrznej krawędzi odnaleźć ścieżkę.Wariacja druga, trudniejsza, układamy z szalików figurę geometryczną Zadaniem dziecka jest odgadnąć po obwodzie jakiej figury spacerował, oczy mają być zamknięte (oczywiście należy pilnować tej zewnętrznej krawędzi stopy, bo to cała istota ćwiczenia)


4. Wkłądamy pod ręcznik złożoną na 4 apaszkę, zadaniem dzieci jest odnalezienie w którym miejscu leży trzeba usiąść dokładnie na niej. Kto pierwszy ten lepszy! Ale uwaga do szukania można używać tylko stóp


5. Nasz ręcznk do ćwiczeń ma piękną aplikacje kaczuszki zróżnicowaną fakturowo. Ją też wykorzystujemy.
"Dotknij dużym palcem u nogi dzioba kaczki"
"Potrafisz znaleźć paluszkiem oko kaczuszki?"


Wszystko robimy stopami. Oczywiście z zawiązanymi oczami żeby nie podglądać :)
Wcale nie jest to łatwe, nawet dla dorosłego.


6. Zgadywanie co leży pod ręcznikiem. Umieszczamy pod ręcznikiem dowolny przedmiot, a zadaniem dziecka jest odgadnięcie co też to może być takiego. W innej opcji tej zabawy umieszczamy kilka przedmiotów i prosimy żeby dziecko znalazło konkretny.


Co nam dają takie ćwiczenia oprócz gimnastyki korekcyjnej stóp?
Są to świetne zadania dla dzieci z deficytami Integracji Sensorycznej. Wspomagamy funkcje równoważne często przenosząc ciężar ciała na jedną nogę drugą, wszak, mamy zadanie do wykonania.
Mięciutki bawełniany ręcznik o zróżnicowanej fakturze stytmuluje dodatkowo receptory dotyku znajdujące się na stopach.  

5 komentarzy :

 1. Jak byłam mała miałam płaskostopie.ćwiczenia,które najbardziej zapadły mi w pamięć to podnoszenie kredki z podłogi stopami oraz chodzenie na zewnętrznej i wewn.krawędzi stóp.Niezbyt lubiłam te ćwiczenia,bo trwały ponad godzinę dziennie,ale opłaciło się.Pożegnałam platwuski raz na zawsze ;)Dobre ćwiczenia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ponad godzinę!!! Wow też bym nie lubiła :D
   Ważne jednak że pomogło, bo teraz borykałabys się z deformacją stopy kwalifikującą do operacji (i znów by były potrzebne ćwiczenia)

   Usuń
 2. Bardzo dobre - mam nadzieję, że wkrótce uda nam się przećwiczyć - u nas ręcznik z misiem:) Największym problemem pozostaje jednak dla nas regularność ćwiczeń.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, bo z 3 dzieci ciężko się nie tyle zmobilizować co ogarnąć na tyle żeby mieć czas. My dlatego w soboty i niedziele nie ćwiczymy, nie wyrabiam w tych dniach na zakrętach :D

   Usuń
 3. O! To są bardzo inspirujące wpisy. My codziennie zaczynamy zajęcia od gimnastyki to sobie teraz dla urozmaicenia wypróbujemy Wasze zabawy. A przerwy w weekend są wskazane - zapobiegają znudzeniu dzieci i wypaleniu mamy (tak, moim zdaniem). Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń