środa, 20 kwietnia 2016

Projekt Czas w Przygodach z książką. Zegar, nauka odczytywania godziny.

Wpis z cyklu Przygody z Książką:Jakiś czas temu opisywałam nasze przygody z kalendarzem. W taki sposób uczyliśmy się o porach roku, miesiącach i dniach tygodnia. Kolejnym etapem w rozgryzieniu pojęcia upływającego czasu było zaznajomienie się z zegarem.
Pomocna okazała się książka, bohaterka dzisiejszego wpisu:

Wielka księga czasu 

 której autorem jest William EdmondsJak widzicie Jest to naprawdę wielka księga :) Jej zawartość prezentuje się następująco:

Na wstępie mieliśmy więc powtórkę z pór roku, miesięcy i tygodni. Chłopcy dowiedzieli się też czym jest wiek, dekada, era itp.

Kiedy już zagadnienia teoretyczne były opanowane przeszliśmy do praktyki

Zrobiłam zegar z tego co pod ręką.
- karton
- nakrętki
- cyfry pisane białym lakierem do paznokci
- drucik i dwa koraliki do zamocowania wskazówek

Zegar wykanany został z 2 okrągłych kawałków podwójnego kartonu dzięki temu włożone nakrętki nie wypadają i nie przesuwają się. Można z nim pracować też "w pionie" 
Po jednej stronie nakrętek napisane są godziny przedpołudniowe a po drugiej te po południu.
Czerwonym cienkopisem napisałam też wartości minutowe aby łatwiej weszły do głowy.
Przygotowałam karty do samodzielnej pracy z zegarem. Po jednej stronie znajduje się zapis cyfrowy a po drugiej można sprawdzić czy we właściwy sposób ułożyło się wskazówki.
Drugą pomocą która bardzo się spodobała jest układanka z prawdziwymi zegarami.  Można pracować samodzielnie lub grać jak w klasyczne domino.Z tyłu narysowałam znaczki by móc kontrolować czy dobrze poukładało się elementy.


A tu jeszcze nie zalaminowane karty (spalił mi się laminator) do pisania suchościernymi flamastrami. Pomysł był taki, że Szarańcza będzie mogła sama dla siebie robić zagadki. Dam znać jak wyszło, ale podejrzewam, że się spodoba :) 

Chętnie podzielę się kartami, dominem i zagadkowymi zegarami, napiszcie tu lub na naszym facebookowym profilu.

3 komentarze :

 1. Widać, że nie tylko my bawimy się czasem :) Książkę nie znamy, a prezentuje znakomicie. Natomiast pomysły zabaw doskonałe, na pewno wykorzystamy pomysł z zegarkiem z nakrętek :) Gratulujemy pomysłu!

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę że póki co w tej turze wpisów projektowych króluje czas... No ale każda pozycja inna więc jak widać spory wybór o tej tematyce :-)
  Ps. Fajny zegar :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę że póki co w tej turze wpisów projektowych króluje czas... No ale każda pozycja inna więc jak widać spory wybór o tej tematyce :-)
  Ps. Fajny zegar :-)

  OdpowiedzUsuń